İdare etmek, Yönetmek, Liderlik

Az evvel sırası ile idare etmek, yönetmek, liderlik etmek kelimelerinin anlamlarına Türk Dil Kurumunun web sayfasından baktım.

Anlamlarına bakmadan önce aslında bu kelimelerin her biriyle ilgili olarak aklımda bir ön fikir vardı. İdare etmek ve yönetmek fiillerini genelde birbiri yerine kullanırken, liderlik etmek diğerlerinden daha üstün nitelikler gerektiren bir vasıf görünümündeydi. Nitekim tahminlerim de çok farklı çıkmadı. İşte Türk Dil Kurumu’nun Büyük Türkçe Sözlüğüne göre bu üç kelimenin anlamları:

İdare etmek aşağıdaki altı ayrı anlamda kullanılan bir kelimeymiş.
1) yönetmek, çekip çevirmek:
2) tutumlu kullanmak:
3) yetmek, yetişmek
4) alışverişte yeterli olmak, kurtarmak
5) göz yummak, hoş görmek
6) örtbas etmek.

yönetmek
1. Bir kurum veya kuruluşun yasalara, kurallara ve belli şartlara uygun biçimde işlemesini sağlamak, idare etmek, tedvir etmek.
2. Birinin bir konudaki etkinliğine, çalışmasına yön vermek, birini yönlendirmek.
3. Program ve oyunların yapımını, gerçekleşmesini sağlamak

lider
1. Önder, şef
2. Bir partinin veya bir kuruluşun en üst düzeyde yönetimiyle görevli kimse
3. Bir yarışmada başta bulunan takım veya yarışmacı.

Tüm bu tanımları okuduktan sonra idare etmek ve yönetmek arasında benim düşündüğümden daha farklı bir ilişki olduğunu görüp şaşırdım. Ben idare etmenin daha çok kamunun idaresi ile ilgili olduğunu düşünürken yönetmek fiilinin birinci anlamı benim düşündüğüm anlama daha yakın çıktı. Üstüne üstlük, idare etmek fiilinin beş ve altıncı anlamlarını yönetim alanında düşününce komik bir ironiye sahipmiş gibi de geldi.

Neyse gelelim lidere. Bence lider yol gösteren kişi demek. Ama TDK kelimeyi açıklamak yerine eş anlamlılarını verip geçmiş sanki. Liderlik yapmak, lider, liderlik gibi kelimelerin Anglosakson dillerindeki etimolojik kökeni patika, yol anlamına gelen laed sözcüğüymüş. Laeden fiili de seyahat etmek demekmiş. Yani lider önde yürüyerek birlikte seyahat ettiği kişilere yol gösteren kişi imiş.

Hatta dünyada üç tür lider varmış: Kuralları benimseyenler, kuralları yapanlar ve kırıp atanlar. Her birimizin hayat boyunca liderlik konumunu üstlendiği farklı durumlar var. Evde, işte, arkadaş grubunda, spor merkezinde, insanların iletişimde bulunup sosyalleştikleri her yerde. Bu ortamlardan birinde siz yukarıdaki lider tiplerinden hangisi olmak isterdiniz? Sanırım ben hepsinden biraz olmak isterdim. Kimi zaman benimseyen, kimi zaman koyan, kimi zaman da yıkıp atan.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s