Slumdog Millionaire- The Reader

Benjamin Button’ın ardından Slumdog Millionaire ve The Reader’i da izledim. Her sene olduğu gibi bu sene de Türk seyircisinin Oscar ödül töreninden önce aday gösterilen bütün filmleri izleme şansı olamadı. Sanırım Recep İvedik 2’yi göstermekten başka filmlere yer kalmadı sinema salonlarında.

Pek çokları tarafından Oscar’ı alacağına garanti gözü ile bakılan ancak tamamen bir Hint filmi görünümündeki, içinde Bollywood’a göndermeler de bulunan Slumdog Millionare Oscarı alır mı ben emin olamadım. Senaryo gerçekten güzel, oyunculuk çok iyi. Özellikle başrol oyuncularının küçüklüklerini oynayan çocuk oyunculara hayran kaldım ben. Zaten filmin ilk yarısı ikinci yarısına kıyasla daha iyiydi diye düşünüyorum. Konu basit aslında, yoksulluk ana tema. Kim 500 milyar ister yarışmasının kazanan bir varoş çocuğunun nasıl olup da soruların doğru yanıtlarını bulabildiğinin hikayesi anlatılıyor. Soruların cevapları yarışmacının hayatının içindeki hikayelerle anlatılmış ve filmde kader olgusu epeyce vurgulanmış.


Filmle birlikte soundtrack albümünü de bulmuştum ve filmi izlemeden önce şöyle bir dinlemiştim. O zaman çok da güzel gelmeyen şarkılar filmi izledikten sonra anlam kazandılar. Ama Imdb’nin sayfasında filmin müziklerini yapan A.R. Rahman’ın tüm Soundrack için 20 gün harcadığı yazıyor! Çok da uzun bir zaman değil aslında.

The Reader çok dokunaklı bir hikaye olmuş. Kate Winslet’a bayıldım. Bu filmde oyunculuk çok doyurucu. Hem çok mesafeli hem de hüzünlü ve romantik bir aşk hikayesi kurgulanmış. Adamın okuduğu kitapların ses kayıtlarını kadına gönderdiği sahne ve kadının kendi başına okuma yazmayı öğrendiği yerler çok dokunaklıydı!

Birbirinden o kadar farklı filmler ki ödülün sahibini seçerken epey zorlanacaklar diye düşünüyorum. Ama ben filmlerin sadece üçünü gördüm. Hepsini görmüş olsam kim birili ne düşünecektim.

Bir de sanırım gece filmi izledikten sonra üstüne bir yatıp uyumam gerekiyor benim. Hemen algılayamıyorum, sabah kalktığımda daha iyi değerlendirebiliyorum. O yüzden onlar kendi Oscar ödüllerini bu gece versinler, ben benimkileri sonra versem de olur 🙂 Toplam 3,5-4 saat sürecek bir tören. Herkes sabırsız. Ben bile sabırsızım. Şaşırtıcı olsun sonuçlar yoksa ne zevki var ki 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s