Kadınlar

8 Mart Dünya Kadınlar günü kutlanıyor bugün. Özellikle düşünüp de oturup bugün Kadınlar günü güne uygun bir yazayım diye düşünmedim aslında. Yazının başlığını attıktan sonra aklıma geldi bugünün o gün olduğu. Bunda geçen haftayı genel olarak iş gezisi nedeniyle 40 yaş üzeri bayanlarla geçirmiş olmamın etkisi olduğunu düşünüyorum.

Bu bayanlar benim gerçekten de ödümü koparttı. Sonuçta ben de ufak tefek biri değilim artık eşşek kadar kadın oldum, 34 yaşındayım!!! Yani halen kendimde içinde bulunduğum yaşa inanamamakla birlikte, her güne hayatta görmem gereken çok yer, tanışmam gereken çok insan ve yaşamam gereken çok olay varmış hissi ile daha çok dolarak uyanır oldum.

Neyse, uzun zamandır görmediğim şekilde toplantı ekibi 7 kadın ve 2 erkekten oluşuyordu. Normalde erkek baskın bir toplum olduğumuz için bu tarz yurtdışı toplantılarda heyetler genelde 1 en fazla 2 kadın gerisi erkek temsilcilerden oluşur. Ama sanırım bu durumun iki istisnası var. Avrupa Birliği ve çevre, iklim değişikliği işleri. Bu konular erkeklerin çok ilgisini çekmemiş ya da ileride bu konuların önemli gündem maddelerini oluşturacağını tahmin edememişler ki bu alanlarda çalışan kadın uzman sayısı erkeklere kıyasla çok daha fazla.

Neyse bu kadın çoğunluk ortamında ok gibi bakışlar, kaşla göz arası sokuşturulan laflar, hemen alınmaya hazır bir duruş, yakışıklı olduğu düşünülen bir adamın karısı ile arasının iyi olmadığına ilişkin tespitler sırasında takınılan eda, gül gibi adamların çirkef rezil kadınların elinde heba olduğuna ilişkin yaygın kanı, sürekli bir kıyaslama ihtiyacı bütün haftadan benim aklımda kalanlar.

Onların bu gerginliği beni gerdi. Hem herşeyi çok iyi biliyorlar, hem de geleceğe ilişkin olarak gayet karamsarlar, garip kaderci bir yaklaşım içerisindeler ve şu kapıdan çıkıp çıkamayacağımız belli değil, o yüzden hayal kurmaya ne gerek var gibi bir bakış açıları var. Hayat gerçekten de bazıları için çok zor bence.

Yani yanlış anlaşılsın da istemem, heps gayet akıllı, işini bilen zeki insanlar. Ama ben çok korktum. Şunun şurasında 40 yaşına da çok da bir şey kalmadı ki! Ödüm patladı resmen!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s