Seçim, Oy Hakkı, Vatandaşlık, Cemaat, Cemiyet!!

Bugün seçim günüydü. Oy vermeyi planlayan herkes sabah ya da akşam bir şekilde sandık başına gitti. Sakin bir gün. Asayişi sağlamak için içki satışı yasak. Herkes Anayasa hukuku dersi almış olmak, bu konularda eğitim görmüş olmak zorunda değil. Ama vatandaş olarak temsil yetkimizi vekalet yolu ile siyasi partilere bıraktığımız genel ve yerel seçimlerde, referandumlarda oy kullanırken bir seçmen olarak haklarımızın ne olduğunu bilmek hepimizin vatandaşlık borcu diye düşünüyorum.

Yer: Ankara. Ayrancı Mahallesi sakinleri oylarını kullanmak üzere Ayrancı Lisesi’nde kendi sandıklarının başında sıralarını bekliyorlar.

Saatler öğleden sonra 2 civarını gösteriyor. Okul ana baba günü. Sanırım oy kullanmak açısından en yoğun saatler. Bizden önceki anne-kız içeri giriyorlar ve sandık görevlilerinin aynı aileden misiniz diye sorduktan sonra ikisini de oy kullanmak için ayırılan aynı bölmeye yönlendirdiklerini görüyorum. Anneme dönüp soruyorum, nasıl yani?????

Anayasaya aykırı davranıyorlar oy gizli verilir diye söyleniyorum ve sıra bize geliyor. Adam bize de aynı aileden misiniz diye soruyor. Evet diyorum, buyrun diyor. Ben en nemrut halimle beyefendi oy gizliliği diye bir şey duymadınız mı siz diyorum. Oy gizli verilir aynı aileden olmaları insanların birbirlerinin verdikleri oyu görmeleri için bir sebep değil diyorum. Arkasından adamın bana ne cevap veriyor dersiniz? – “Bize kursta böyle yapabilirsiniz dediler diyor”. Bak bak bak!!! demek ki ne kursu aldı ise Anayasaya aykırı bir kurs olmalı bu! Ben biraz daha diklenince, tamam hanımefendi siz bekleyin diyor.

Oyumu verdim. Benim çıkışımdan sonra kuyruğun geri kalanını teker teker çağırmaya başladılar. Çoıktıktan sonra ağız dolu söylenmeden edemedim tabiki! Biz böyle ne koyun milletiz?
4 senede bir genel seçim 5 yılda bir de yerel seçimde oy kullanıyoruz. Orada 15 dakika daha az beklemeyi daha mı önemsiyoruz da oy kullanmaya ikişerli gruplar halinde girmeyi kabul edip mal yerine konmaya da boyun eğmiş oluyoruz.

Anayasamızın 67. Maddesinin ikinci fıkrası şöyle der: “Seçimler ve halkoylaması serbest, eşit, gizli, tek dereceli, genel oy, açık sayım ve döküm esaslarına göre, yargı yönetim ve denetimi altında yapılır.

Şimdiye kadar kim bilir kaç seçimde oy kullanmış kocaman insanların, görevli olarak seçim sandıklarının başına dikilen akılsız, kafasızların lafıyla hareket etmesine mi yanayım yoksa bunu gördükten sonra hala cemaatten cemiyet hayatına geçememiş olmamıza mı?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s