hayallerinizin gerçekleşme ihtimali-bölüm 1

Sevgili blog, bugün ilk defa konusunu kendim bulmadığım bir yazı yazacağım. Normal şartlar altında kendimin de yazamaktan kaçınacağı bir konu bu sanırım çünkü hayallerim ve gerçekleşme olasılıklarıyla alakalı.

Benim kadar değişken ruh haline sahip birine bu soruyu farklı zamanda sorsalar eminim çok farklı cevaplar almak mümkün olur.  Mesela ilkokuldayken astronot olmak istiyordum. Olamadım 🙂 Bugün düşünüyorum da böyle büyük bir hayalim artık yok aslında. Daha gerçekçi hayallerim var. Hayal gerçekçi olursa hayal olur mu bilemeyeceğim.  O yüzden bugün sadece şu an hissettiklerimi değil ama genel olarak ara ara içimden geçen istekleri, yapmak istediklerimi yazacağım sanırım.

1- Daha çok hareket, seyahat, özgürlük-Seyahat, çekip gitmek benim için hep istenen, zaman zaman yapılmak istenen bir şey oldu. Çoğu zaman çekip gitmek özgürlükle bağdaştı zihnimde. Buna sadece hayal demek ne derece doğru bilmiyorum. Çünkü özgürlük oksijen, su gibi bir şey hepimiz için. Aslında pek çok insana göre hem çok özgürüm hem de hiç değilim. Bazen sokakta kalabalıkların arasına karışıp gitmek istiyorum. Kimse mümkünse bana bakmasın, beni görmesin, ne giydiğimle, yanımda kimin olduğuyla ilgilenmesin istiyorum.

Belli saatleri belli bir yerde geçirmek istemiyorum. Herkes işteyken, benim de işte olmam gereken bir vakitte amaçsızca sokaklarda yürüyebilmek, bir kafede oturup limonata içebilmek istiyorum. Daha fazla mobil olabilmek, daha fazla seyahat edebilmek, daha değişik insanların yanında olmak, daha farklı konulardan bahsetmek istiyorum. Hayatın, Ankara’nın, işin bana dayattığı herşeyden kurtulmak istiyorum. Bütün bunları yapabilmek için sanırım daha fazla para kazanmak istiyorum.

Başka kıtalara ayak basmak, Afrika’ya, Avustralya’ya, Kuzey ve Güney Amerikaya gitmek istiyorum. Aslanları, zürafaları kendi gözlerimle görmek istiyorum. Bir süreliğine içinde yaşadığım hayattan kopup, başka şeylerle uğraşmak istiyorum.

   Uluslararası ortamları özlüyorum. Türkiye’nin ağırlığından kurtulmak istiyorum. Peki bu hayalin gerçekleşme olasılığı nedir? Bence  %100. Biliyorum bir gün bütün gitmek istediğim yerlere gideceğim. Görmek istediğim herşeyi göreceğim.
  2-Işınlanmak- Mobil olabilmenin bokunu çıkarabilmek için mümkünse ışınlanabilmek istiyorum. Gerçekleşme ihtimali %0. İşte bu gerçek bir hayal 🙂

  3-Zaman- Kendime ayıracak daha çok zaman istiyorum. Yılın 2-3 ayı çalışmama gerek kalmasın istiyorum. 2-3 ayı çalışmadan geçiremesem de kendime daha çok vakit ayırmak tamamen benim elimde aslında. Öncelikle zamanı iyi yönetmeyi öğrenmem gerek.

  4- Büyük ve her bir köşesini kendim döşeyeceğim önü açık, perdeleri kapatmaya gerek olmayan bir ev- Her ne kadar sokakta gezmeyi seven biri olsam da ev kadar sevdiğim yer az sanırım. Dışarıda bu kadar çok dolanıyor olmamın en büyük sebebi hala ailemle yaşıyor olmam zaten. Nasıl bir ev istiyorum? Bu soru bana eskiden sorulsa idi çatı katında ve tavanı cam bir ev derdim. Nedense geceleri yıldızları görerek uyumaya takmıştım o zamanlar. Üzerinize kar yağıcak ama üşümeyeceksiniz, yağmur yağacak, şimşek çakacak ve o güzelim şimşekleri yattığınız yerden izleyebileceksiniz. Neyse bu bulunması pek mümkün olmayan hayal evim son yıllarda daha gerçekçi bir çizgiye oturdu galiba.  Öncelikle geniş bir evim olmalı, büyük bir mutfağım, mutfakta da kocaman bir piknik masası. O piknik masasında büyük kalabalık yemekler verilmeli. Ama yemekler benim pişirdiğim yemekler olmalı. Kocaman bir banyo. Büyük bir balkon. Perdeler daima açık. Buna gerçekleşme yüzdesi veremiyorum. Evim olacak, piknik masası mutfağa sığar mı henüz bilmiyorum . O yüzden %70 diyelim 🙂

  5-Aşk-Aşk benim hala bu yaşta çözebildiğim bir şey değil. Dünyayı tek başına gezmek istemiyorum. O büyük evde kalabalık sofraların ev sahipliğini tek başına yapmak da istemiyorum. Sevdiğiniz adam yanınızda olmadan bunların tadı nasıl çıkar bilmiyorum ve  o sevdiğim adamın gözbebeği olmak istiyorum. İki kişilik, kimsenin müdahale edemediği bir ilişki var mı dünyada bilmiyorum. Yoksa bile bu konuda bana istisna tanınsın istiyorum. Bu tamamen bir kumar. Ya bulursunuz ya bulamazsınız. O yüzden %50 diyor ama şanslı olduğumu ve hatta çoktan bulmuş olduğumu umut ediyorum:) 

    6- Çok iyi bir müzik sistemi-Müzik ruhun gıdası deyip klişe bir şekilde lafa başlayacağım. İyi bir ses sistemi, dinlediğimiz müziğin içerisindeki bütün tınıların, bütün enstrümanları duymamızı sağlamaz mı? Müzik alçak değil yüksek volümde dinlenmeli bence. Hatta evin tek bir köşesinden değil her köşesinden yayılmalı, ses berrak ve net olmalı. Orkestrayı karşımda çalıyor gibi hissedeceğim bir ses sistemi istiyorum ben. Olmuşken mümkünse bang-olufsen olsun. Bu ses sistemini alıp eve koymanın tek mantığı çok da iyi bir müzik arşivine sahip olmak diye düşünüyorum. Her türden, her dilden, her sesten müzik olmalı benim evimde. Çünkü müzik denilen şey her ruh haline ayrı ayrı seslenen bir şey. Dünya üzerindeki her müziğin dinleneceği bir zaman var. O yüzden de ayrım yapmıyorum. İşte bu kesinlikle gerçekleşecek bir hayal.

   

  7- Bir gün İstanbulda kafamı sadece yastıktan azıcık doğrulttuğumda boğazı görebileceğim bir otelde uyanmak istiyorum. Kesinlikle gerçekleşecek bir başka hayal. %100. Sadece şu otelde bir haftasonu geçirmek kafi olacak 🙂

  8-Richmond Nua- Sapanca’daki şu otele 3 ayda bir,  olmadı 6 ayda bir kere gidebilmek istiyorum. Çocukları bile almıyorlar içeri. Bir buhar odasından diğerine sekerek gezip, sıcak taş yataklarda yatmak, sonra hamakta sallanmak, göl manzaralı odada jakuziye girmek istiyorum.

  9- Uçmak istiyorum.- Helikopter, uçak, balon, paragliding.  Hepsini de farklı farklı zamanlarda alabilirim. Bu da kesinlikle gerçekleşecek bir hayal- %100.

   

  10-Aşçılık okulu- Bir gün zaman ayırıp büyük şeflerin ders verdiği iyi bir aşçılık okuluna gitmek istiyorum. Hatta mümkünse şu linkin ucundaki Le Cordon Bleu’ye gitmek istiyorum.  Bu aslında teorik olarak mümkün olmakla birlikte kolay kolay yapamayacağım bir şey sanırım. %5.

  11-İstediğim kadar yemek yiyip kilo almamak istiyorum-O kadar yemek yap sonra yeme. Olacak şey değil. Gerçekleşme ihtimali olmayan bir hayal.:) %0.

  12- Göcekte bir ev bir de motor tekne istiyorum…. Bunun için çok para lazım! Biraz zor görünüyor . %1 ihtimal veriyorum.

  13- Daha iyi İngilizce bilmek istiyorum.- İngilizceyi ana dilim kadar iyi konuşabilmek istiyorum. Şarkı sözlerini bir kere duyduğumda anlayabilmek ve hatta ezberleyebilmek istiyorum. Bunun gerçekleşme ihtimali tamamen bana bağlı. Ana dilim kadar iyi konuşamasam da daha çok dinleyerek daha çok dikkat ederek şarkı sözlerini anlamam belki mümkün olur.

  14- Kitap okuyuculuğundan kitap yazarlığına terfi etmek istiyorum. – Bir gün kendi kitaplarımı yazabilmek istiyorum.  10 sene önce tuttuğum günlüklere bir gün kendi yazılarımı, denemelerimi yazmak istediğimi yazmışım. Bunu gördüğümde bu blog sayfasını açmanın aslında ne kadar isabetli bir karar olduğunu da anlamış oldum. Yazmak bir çeşit deşarj yolu. Daha iyi yazabilmenin yolunun nereden geçtiğini çok bilmiyorum çünkü şimdilik sadece kendim için yazıyorum. Ama bir gün ileride belkide bu konuda biraz daha eğitim aldıktan sonra daha iyi yazılar yazabilmem mümkün olur.

  15-Kilo vermek istiyorum.- İçine sığamadığım için kardeşime verdiğim turkuaz mavisi elbiseyi yeniden kendi üzerimde görmek istiyorum. Bu hayalimin gerçekleşmesi tamamen bana bağlı olduğu için %100 olacağına inanıyorum.

   Hayallerimizin listesi sınırlı değil. O yüzden bu yazının bir sonu da yok. Belki de her yıl ya da her yıl olmasa da en azından bir kaç yılda bir böyle bir liste yapıp hayallerimizin ne kadarını gerçekleştirebildiğimizi ya da gerçekleşebilmeleri için ne kadar yol katedebildiğimizi görmemiz gerek. O yüzden ileride bir vakitte güncellenmek üzere bu benim hayallerim üzerine yazdığım birinci yazım olsun.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s