bir ramazan yazısı

ramazan_pidesiBir gün bu blogda bir ramazan yazısı yazacağımı hiç hayal etmezdim. Geçen hafta Perşembe günü akşam servisine gelen kapıcı zili çalıp da yarın pide ister misiniz dediğinde, aaaaaaa tabi ki isterim diye sevinçle cevap verdikten sonra aklıma bu ara sadece çavdar ve kepek ekmeği ya da esmer undan yapılmış ekmek yiyebildiğim gelince sevincim bir anda söndü. Çünkü yılın sadece bir ayı fırından çıkmış çıtır çıtır taze pide yemek mümkün ve ben o ayı rejimle kaçırıyorum. Sonra market raflarında dizi dizi güllaç yufkalarını görünce içim ikinci kez cız etti. Hayal kırıklığı ve muz kabuğu!!!! Çünkü benim için ramazanın en büyük güzelliği pide ve güllaç. Hani bir paket hazır güllaç yufkası alıp akşama evde yapıp, sonra oturup hepsini afiyetle mideye indirmek benim için gayet de mümkün aslında. Ya da tazecik fırından çıkmış pidenin arasını açıp, tereyağı sürüp, üzerine sadece tuz ve karabiber ekerek yemek! Mmmmmmmmm! Az evvel ben rejimin ikinci haftasının sonunda artık açlık hissimin geçtiğini mi söylemiştim? Canım bu zaman mide açlığı değil ki bendeki beyin açlığı.  O yüzden sanırım bu  ramazan benim için böyle yutkunarak geçecek. 

Şimdi benim kişisel acılarımı geçerek bu yazıyı yazma sebebime geleyim. Bu aralar daha fazla tv seyredip daha fazla reklamla haşır neşir olduğum için televizyonda ramazan ayı nasıl oluyormuş daha iyi gözlemleyebildim sanırım. Öncelikle Coca Cola’nın ramazan reklamının başarısı karşısı9nda şaşkınlığımı dile getirmemde fayda var. Öyle ki reklam beni gerçekten de Türkiye’de iftar sofralarının zeytinle, hurmayla ya da çorbayla değil Coca Colayla açıldığına beni neredeyse inandırmış durumda.  Coca Colayı ister için ister içmeyin, ister ideolojik  olarak ya da sıhhi nedenlerle anti-Coca Cola kampanyasının gönüllü destekçisi olun reklamı en azından bir kere izlemiş ve verilen sıcak aile ortamı, aile sofrası atmosferine bir kaç saniyeliğine de olsa aldanmış olmalısınız.

MCDONALDS

 

Coca Cola’nın bu ramazan atağından sonra Mc Donald’s ve Burger King menülerinde değişiklik var mı diye bakayım dedim. Bir de ne göreyim, Burger King 2007’den beri ramazan menüsü çıkarıyor. Mc Donalds ise bu sene başlamış. Yandaki Mc Donad’s’ın ramazan menüsü. Burger King’in ramazan menüsü ise humuslu veya beğendili sultan burger, ayran, elma dilim patates, mercimek ya da domatesli hazır çorba ve pudingden oluşuyormuş.

Şimdi bence Türkiye’de hiç kimse gidip de orucunu Mc Donald’s ya da Burger King’de açmaz. Kepapçı dururken kim gider Burger’a Mc Donald’s ‘a? O yüzden büyük ihtimalle bu menüler gündüz ve gece ziyaretçileri tarafından tüketilecektir. Mc Donald’s’ın daha da iddialı davranıp çalışma saatlerini sahura kadar uzatacağı da söyleniyor. Onun yerine bir satış stratejisi olarak, ramazan için çıkarttıkları bu menüleri tüm yıl geneline yaysalar daha iyi olabilir gibi geliyor bana. Hem böylece, yıl içerisinde kebapçılara karşı rekabet avantajı da sağlayabilirler belki.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s