Supangle mi??? Babaannem mi gelmiş?

supangleDr. Oetker’in Supangle reklamında eve giren çocuklar mutfak masasının üzerinde kakaolu puding’i görünce sevinçten ışıldayan gözlerle sorarlar ” aaaa Supangle mi? babaannem mi geldi?”.  Sizin babaanneniz supangle mi pişirir evde?  Ben babaannemin pişirdiğini hiç görmedim şimdiye kadar. Ama anneannem bir zamanlar yaptığı kakaolu pudingin adına sup derdi.

Kökeni aslında Fransızca “la souple anglaise”den gelen supangle 18. yüzyılda İtalyanların yemek kitaplarında geçen bir tatlı imiş. Türkçe meali İngiliz çorbası anlamına gelen bu tatlının aslında İngiltere ile çok bir alakası olmamakla birlikte, koyu kıvamlı bir muhallebinin içerisine meyve,  kek ve likör eklenerek yapılan İngilizlerin “trifle” adlı tatlılarından esinlenerek yapıldığı da söyleniyor. İtalyanların “la zuppa inglese” dedikleri bu tatlı Fransızlar tarafından “la soupe anglaise” diye benimseniyor. Biz Türkler de bu tatlının isminin Fransızca okunuşundan etkilenerek supangle demek suretiyle menümüze katıyoruz.

 Hani sütlaç deseler, kazandibi, tavukgöğsü, aşure, hoşmerim deseler anlayacağım. Ama İngiltere’de doğan, İtalya’da büyüyen, Fransa’da dünyaca ünlü hale gelen supanglenin, dibindeki  pandispanya ekmeği ve içerisindeki alkollü likörle birlikte geleneksel babaanne tatlısı olamayacağı aşikar. 

Yani supangleye karşı falan değilim. Hatta gayet lezzetli bulur yerim.  Ama bu reklamda babannelere ayıp ediliyor diye düşünüyorum. Benim bildiğim babaanneler, anneanneler baklava, börek açar, şekerpare, incir tatlısı, kaymaklı ekmek kadayıfı yapar. Yani supangle onların becerisindeki insanlar için hafif kaçar. O yüzden bırak Dr. Oetker abi bu geleneksellik ayaklarını.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s