Bir sayfa açın

afis1Bu ara kütüphanemdeki okumadığım kitaplara göz gezdiriyorum. O kadar çok alıp alıp bir köşeye koymuşum ki sanırım en az 2 yıl okuyacak kitabım var evde. Tabi her ay 2 kitap okuyabilirsem. İtiraf ediyorum eskisi kadar çok okuyamıyorum. İş zaten çok uzun saatlerimi aldığı için akşam eve geldiğimde blog yazısı yazmak, internette gezinmek ya da telefonda konuşmak benim için daha öncelikli aktiviteler oluyor. Ama tatillerde, iş gezileri sırasında uçakta, havaalanlarında okumak benim en büyük zevkim. Bu defa yıl içerisinde de okuduğum kitap sayısını artırmak için elimden gelen herşeyi yapacağım. Şimdiye kadar kitap okumak, Türkçeyi güzel kullanmakla ilgili yazdığım yazılar mevcut. Bu konu benim nerede ise en hassas olduğum noktalardan biri. Evdeki kütüpanem belki kaybetmekten en çok korkacağım eşyalarımla dolu: kitaplar, dvdler, cdler. Her aldığım kitabın üzerine tarih atmak, adımı soyadımı yazmak ve nereden aldığımı yazmak gibi bir alışkanlığım var. Ama gördüğüm bir kampanya gerçekten çok hoşuma gitti: Kampanyanın adı Bir Sayfa Açın. Şimdiye kadar gördüğüm en güzel kampanya. Kampanyayı hazırlayanlar Anadolu Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Grafik bölümü öğrencileri. Amaçlarını şöyle tanımlamışlar:

Amacımız, reklam filmi, gerilla uygulamaları, stencil uygulamaları, afişler, veya diğer alternatif mecralar vasıtasıyla okumayan insanımıza mesajımızı ulaştırmak, ülkelerin gelişmişlik seviyelerinin de bir göstergesi olan okuma oranını, yani ülkemizde nüfusa oranla kişi başına ayrılan 13 saniyelik okuma oranını arttırmaktır. Bu süre diğer Avrupa ülkelerinde 24 dakikaya kadar ulaşmaktadır. Stratejimiz insanı insan yapan değeri göstermek, ve bu bilgiyi okumayan insanımızın yüzüne eleştirel ve sert bir dil ile söylemektir.

Kampanya Nisan 2009 gibi ortaya çıkmış, ancak blog yazarları arasında büyük destek gördüğü halde malesef büyük gazetelerimizde ufacık bir yer edinip haber olamamışlar gibi görnüyor. Peki ya yayınevlerine ne demeli? Böyle bir kampanyanın en büyük destekçisi onlar olamaz mıydı? TV kanalı olan yayın evi sahiplerimiz acaba Türkiye’nin hayrına böyle bir reklamı televizyon kanallarında gösteremezler miydi? Keşke gösterebilselerdi. O zaman onların yapmadığını biz yapıp bir sayfa da biz açalım.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s