Beynam’da Kayan Yıldızlar

Dün gece ODTÜ Mezunlar Derneği’nin ODTÜ Astronomi Topluluğu ile birlikte Beynam Atatürk Ormanı’nda düzenlediği Astronomi gezisindeydik. Her sene 12-13 Ağustos’ta yoğunlaşan meteor yağmurunu gözlemlemek için 2 otobüs insan akşam saat 8’de Vişnelikte buluşup Beynam’a doğru yola çıktık. Beynam ormanları deniz seviyesinden 1850 metre yükseklikte şehrin ışıklarından mümkün olduğunca uzak bir köşe.

Yanımızdaki sırt çantasında yok yok. Gözlemeler, bir şişe danska, Schhweppes mandalina, kuruyemiş, çikolata. Sağolsun Mezunlar Derneği hepimize minder de getirmiş.

Venüs’ün batışına yetiştik. Güneş Sisteminin en yüksek sıcaklığa sahip gezegeni olan Venüs teleskopun merceğinden de aynen bu resimdeki gibi sapsarı görünüyordu.  Ardından ilk yıldızın kaydığını daha doğrusu ilk meteorun atmosfere girdikten sonra yanarak söndüğünü gördük. Bütün gece alkışlarla,  aaaaaa, oooooooooo, sesleriyle her yıldızın kayışına sevindik.

Sonra teleskopu Jüpiter’e çevirdik. Işıl ışıl parlayan Jüpiterin etrafındaki dört uydusunu da gördük. Hava güzeldi serindi. Bu sene Ankara’da hiç  olmadığı kadar serindi. Ne yalan söyleyeyim o kadar sıcaktan sonra hafif hafif kollarımın buz kesmesinden garip bir zevk de aldım. Çok keyifliydi cidden. Kayan yıldızları görmek insanı cidden çok mutlu eden bir şeymiş. Astronomi Topluluğu meraklılar için gökyüzündeki takım yıldızları, mitolojideki hişkayeleriyle birlikte anlattı. Bence böyle bir etkinlik uyku tulumlarını ve ufak bir piknik sepeti ile birlikte cidden daha büyük bir keyife dönüşebilir.

Benzer etkinliği Ankara Üniversitesi Rasathanesi de her yıl düzenliyor. Ben bir türlü gitmeye fırsat bulamamışken ODTÜ mezunlar derneği böyle bir fırsatı ayağımıza kadar getirince kaçırmak istemedim. Şimdi düşünüyorum da gitmekle çok da iyi etmişiz. Seneye siz de gitmek isterseniz. Ankara Üniversitesinin hazırladığı çok da güzel bir sunum var şurada. Gitmeden önce göz atarsanız orada da gökyüzünü daha dikkatli izleme şansınız olur diye düşünüyorum.  Herkese tavsiye ederim. Değişik bir deneyim fırsatı gerçekten de.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s