Beaujolais Nouveau- Fransız Şarap, Peynir ve Şarküteri Gecesi

Alman bira festivalinin ardından bu defa Fransız şarap, peynir ve şarküteri gecesi var gündemimizde. 24 Kasım 2010 gecesi saat 19.30’da Fransız Büyükelçiliğinde Büyükelçisi Bernard Emié’nin katkıları ile gerçekleşecek olan Beaujolais Nouveau gecesi sizleri bekliyor. Biletler 75TL ve Fransız Kültür Merkezinden temin etmek mümkün.

Beaujolais Nouveau Fransa’nın  doğusunda yer alan Burgundy bölgesinde yetişen Gamay üzümlerinden yapılan bir şarap. Belki de dünyanın en ünlü primeur (genç) şarabı. Bağbozumunun ardından 2-3 hafta gibi kısa bir sürede piyasaya sürülen Beaujolais şarapları daha meyvemsi tatları ile hafif olarak adlandırılabilecek bir yapıya sahiptir. Beaujolais şaraplarının pek çok çeşidi olduğu gibi Beaujolais Nouveau diğer türleri ile kıyaslandığında mor-pembe ışıltılarıyla diğer beaujolais şaraplarından daha hafiftir, içindeki tanen miktarı azdır. Dikkatli bir burun muz, incir, ve armut kokularını alabilir.

İşte bu hafif yapılı, taze şaraplar her yıl Kasım ayının üçüncü Perşembe günü  yani bu yıl 18 Kasım’da piyasaya sürülüyor. Fransız Büyükelçiliği de 24 Kasım’da düzenlediği davet ile bu şarapları bize tattırıyor.

Bu gece şarap meraklılarına epey heyecan da vaadediyor çünkü şişeler bir defa açıldığında içinden ne çıkacağını, nasıl bir tatla karşılaşılacağını pek kimse bilmiyor. Ne de olsa her yılın üzümlerinin rekoltesi farklı.

Cammembert, brie ve morbier damakta bıraktığı daha hafif tat nedeniyle kadehinizdeki Beaujolais Nouveau’ya daha iyi eşlik edebilecek Fransız peynirleri gibi görünüyor.

Şimdiden herkese afiyet olsun 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s