Başkent Şarap ve Peynir Festivali

Geçtiğimiz hafta içerisinde internette gezinirken Ankara’da şarap ve peynir festivali düzenlendiğine ilişkin bir  duyuruya rastladım. Duyuruya göre, Ankara da ilk defa düzenlenecek olan Festival, 03 – 05 Aralık 2010 tarihinde,  CERMODERN’de, Şarap Üreticileri , Şarap Aksesuarı yapan Firmalar ve Peynir Üreticileri ile Ankaradaki Restaurant, Cafe & Bar, Gece Kulübü , Zincir Market ve Otellerin Satın Alma Sorumluları, Toptancılar ve Dağıtıcıları bir araya getirerek katılımcı firmaların yeni yılda yeni iş bağlantıları kurmalarını sağlamak amacıyla gerçekleştirilecekti.

Biz de iş bağlantısı değil damak bağlantısı kurmak amacıyla Cumartesi akşamı CER Modern’e gitmeye karar verdik. Öncesinde ise havanın inanılmaz güzel olmasını fırsat bilerek,  Kızılay’da Mülkiyeliler Birliğinde açık havada hem de paltosuz oturarak lezzetli bir akşam yemeği yedik. 

CER Modern’e adım attığımızda acaba yanlış mı geldik hissine kapıldım bir an.  Otopark dolu olmasına dolu idi ancak, dışarıdan festival var havasını göremiyordunuz. Kapıya yaklaştıkça ufak bir afiş gözümüze çarptı. Böylece yanlış gelmediğimizi anladık . Alt kata indiğimizde  sayıları on civarında şarap firmasının standı, tek bir peynir standı ve bir de zeytinyağı standı gördük.  Oysa festival şarap ve peynir festivali idi.  Kısıtlı duyuru yapıldığı ve katılımcı profili bu ürünlerin alım ve satımını yapanlarla sınırlı olduğu için normalde olması gerektiği gibi bir kalabalık da yoktu. 

Neden böyle bir Festival daha çok duyurulmaz? Festival programı basında yer almaz?  Programdan görebildiğimiz kadarı ile şarap tadımının yanı sıra şarap sektörü, peynir sektörü, şarap ve peynir uyumu, Anadolu’da şarap ve peynir kültürünün ele alındığı  paneller festivalin ilk iki gününe yayılmıştı. Bizim gittiğimiz akşam ise bir tango gösterisi vardı. Gösteri etkileyici olmaktan uzak ve tangoyla da alakası olmayan bir nevi dans kursu provası havasında idi.

Özetle Ankara’da böyle bir organizasyon yapılması çok yerinde olmakla birlikte, organizasyonun başarılı olabilmesi için gerekli tedbirler alınmamıştı. İşin eleştiri kısmını burada keserek herşeye rağmen güzel olan tarafa bakarsak, pek çok şarabı tadıp, kıyaslayabildik ve aklımızdaki şarap kavına ekledik.  İşte şimdi gecenin favorilerini açıklıyorum:

Ekici Mai Peynir: Roquefort kadar kesin olmamakla beraber, kremsi yapısıyla ağızda eriyip giden güzel bir peynir olmuş. Türkiye’de üretilen ilk blue cheese olduğunu söyledi firma yetkilileri, ben darısı diğerlerinin de başına diyorum.

Benim favori şaraplarım; Kayra Vintage– Cabarnet Sauvignon/Merlot; Vinkara– Kalecik Karası ve Narince; Büyülübağ– İris ve Cabernet Sauvignon Reserve; Urla– Urla Karası, Cabernet Sauvignon oldu. Bunun dışında, çok güzel etiketli, güzel sloganlı şaraplar gördük. 

Bir de Nar Gourmet Ürünlerinin  Antalya, Aydın, Balıkesir, Mardin, Hatay, Mersin, Manisa, Tekirdağ yörelerinin zeytinleri ile yaptığı zeytinyağlarının tadına baktık. Hatay zeytinyağı haricinde hepsine bayıldığımı söylemem lazım.  Ayrıca kekikli, sarımsaklı ve limonlu zeytinyağı çeşitleri de beni kendine hayran bıraktı.

En sonunda elimizde pek çok broşür, kafamız denediğimiz onca  şarabın etkisiyle gayet keyifli CER Modern’den ayrılarak alemlere aktık:)

22 comments

Add Yours
 1. BEYZA ŞIĞBVA

  öncelikle festivalimize gelip yer aldığınız için çok teşekkür ederim. Bazı konulara acıklık getirmk istedim reklam iile ilgili yaptığınız eleştireden başlamak istiyorum tpdk getirmiş olduğu yasaklardan dolayı reklam yapmamız yasak peynir firmalarının az olması tamamen peynir firmalarının şarapla bir arad olmak istememesi ile ilgilidir teşekkürler

  • Epicurious

   Beyza hanım merhaba,
   Öncelikle bıraktığınız yorum için ben de çok teşekkür ederim. Alkollü içeceklerin reklamının yasak olduğundan benim de bilgim var. O nedenle Festivalin daha geniş kitlelere duyurulması gerektiğinden bahsederken ulusal gazetelerin Ankara eklerinde yayınlanmak üzere bir basın bildirisi hazırlanmasından, hatta basın mensuplarının düzenlenen aktivitelere davet edilmesinden, Facebook’ta festival için açılan sayfanın daha geniş kitlelere duyurulmasının sağlanmasından, Ankara gibi diplomatik hayatı son derece renkli bir şehirde, Büyükelçilik ve Misyonlara da bir haber uçurulmasından bahsetmiştim. Eğer tüm bunlar yapıldığı halde yeterli katılım sağlanmadı ise kimseye söyleyebileceğimiz bir şey yok demektir.

   Ayrıca, ben Festivali firmaların reklam aracı olarak düşünmek yerine, 3 ve 4 Aralık tarihlerinde düzenlenen Panellerde tartışılacak birbirinden zevkli konu başlıklarının ön plana çıkacağı bir lezzet ve kültür yolculuğu olarak görmeyi tercih ettim. Eminim bu şekilde bir sunuma kimse itiraz etmezdi.

   Peynir konusunda ise, ilgili firma yetkililerine diğer firmalar nerede diye sorduğumda, kendileri bana Türkiye’de şarap yanında servis edilebilecek peynirleri üreten tek firmanın kendilerininki olduğunu o nedenle diğer firmaların katılım sağlamamasının normal olduğunu söylediler. Yani bakış açısı değişebiliyor.

   Sonuç itibarı ile sizin emeklerinizi takdir ediyor, böyle bir etkinliğin düzenlenmesine katkıda bulunduğunuz için de teşekkür ediyorum. Eleştirilerim olmakla birlikte biz son derece keyifli bir akşam geçirdik ve pek çok şarap üreticisi firma yetkilisi ile de sohbet etme olanağı bulduk. Önümüzdeki yıl daha kalabalık kitlelere hitap edecek bir Festivalde buluşmak dileğiyle.

   • BEYZA ŞIĞVA

    merhabalar,
    Biz bu festivali yaparken gerçekten bu kadar zorlanacağımızı bilmiyorduk zor olacağının farkında idik fakat bu kadar zorluklarlakarşılacağımızı bilmiyorduk.öncelikle tüm gazatelere haber müdürlerine hem basın bülteni hem davetiye gönderildi uygun bulunması halinde yayınlanacağı söylendi fakat hiç biri yayınlamadı.facebookta etkinlik duyuruldu zaten bir çok kitleye sayede ulaşabildik.Tüm elçiliklere hem telefonla hem de davetiyeyle davet edildi.tüm kluplere afiş ve davetiye göndeildi (rotery.tenis briç vs) Federasyonlara davetiy gönderildi (santranç,box,futbol vs),tüm üniversitelere akadamisyenlere davetiye gönderildi yani inanın hem organizasyonu düzenlerken hem de duyurusunu yaprken inanılmaz sıkıntılar yaşadık. 2.sini düzenlerken özellikt tanıtım kısmında birlikte çalışalım sizin için de uygun olursa ozaman bizi daha iyi anlıyacağınızı umut ediyorum.Ayrıca göstermiş olduğunuz ilgiye de ayrıca teşekkür ederiz.

   • Epicurious

    Beyza hanım,

    Önceden haberimiz olur ise ben de bu etkinliği geniş kitlelere duyurmak için elimden geleni yaparım.
    Ayrıntılı cevabınız için teşekkür ediyor, bir dahaki sefere daha şanslı bir organizasyon geçirmenizi temenni ediyorum.

   • beyza

    smlar bu seneki organizasyonumuz ile ilgili bilgileri mail olarak gönderdim.
    teşekkürler

   • Epicurious

    Her şekilde duyurmanıza yardımcı olacağım Beyza hanım. Önceden haber verdiğiniz için çok teşekkürler.

 2. oburcan

  Peynir yazisi yazacaksan lutfen Konya kuflu peynirini de unutma. Cok az bilinir.Firsatim olsa gidip hem alisveris yapacagim,hem de yazacagim. Rokfor tadinda cok basarili bir peynirimizdir.Ankara’da Konyali Haci Usta peynirli pidelerinde kullanir.Benim bildigim kullanan tek yer orasidir.

  • Epicurious

   Oburcan, ben yabancı menşeili peynirleri yazayım diye düşünmüştüm. Ancak senden de bir yerli peynir yazısı çıkar gibi gözüküyor 🙂 Şimdi hiç yemediğim Konya küflü peynirini nasıl yazayım ben 🙂 Zira bu konuda senin eline su dökemem haddimi bilirim 🙂

 3. Oburcan

  Estagfurullah. Estagfurullah. Estagfurullah 🙂
  Konu senin, yazi senin. Ben konuyu biraz daha acmisim sadece.
  İsvicre’den yabanci peynir konuna yapabilecegim bir katki olur mu? Gruyere? Emmenthal? Brie?
  Burada hazir pakette satilan fondu karisimlari var. İsit, alkol ekle , iste peynir fondu. Ben de uygulamali bir yazi yazacagim 🙂

  • Epicurious

   Kesinlikle Swiss Gruyere üzerine peynir tanımam. Sana tavsiyem, süpermarketlerde satılan önceden dilimlenmiş, paketlenmişler yerine gözünün önündeki kocaman ve davetkar gruyere tekerinden kestirip alman. Emmental’e de bayılırım ama gruyere varsa önce ona saldırırım. Onun dışında Appenzeller (Appenzell diye de bilinir) ve raclette peynirlerini de deneyebilirsin. Raclette pişerken feci kokmakla birlikte tadına doyum olmaz bir tat bence:) Fondue için emmental ve gruyere karıştırırsın mis… Bir de sınırın yakınlarında ise Fransa tarafına geçip Gruyere de Comté alabilirsin… Hatta İsviçre’de de bulabilirsin… Daha fazla yazmayacağım çünkü ağzımın suları aktı yine… Gözümün önünde peynir tekerleri yuvarlanıyor… 🙂

  • Epicurious

   İsviçreyi sadece senin gibi turist olarak ziyaret ettim. Ancak Londra’da okuduğum sene her hafta Borough Market’a (http://www.boroughmarket.org.uk/) gidip değişik peynirler alıp denerdim. Bu pazarda dünyanın her yerinden peynir ve bilimum nefis tadı bulabilirsin:) Raclette ile ilk maceram da o pazarda oldu zaten. Patates üzerine raclette, kokuyu görmezden gelip denemeye cesaret edersen büyük bir ziyafet çekersin kendine. Sonrasında Brüksel’de geçirdiğim 3 ay, Fransa’nın Bordeaux ve Alsace (Strasbourg) bölgelerinde 1er ay kaldım, köy kasaba dolaştım. Üstüne bir de Toulouse bölgesindeki köy ve kasabaları 10 gün gezdim 🙂 Gittiğim heryerde yöresel ne peynir varsa denedim 🙂 Peynir konusunda epey çaba sarfettim yani 🙂 Ama bu öyle bir dünya ki dene dene bitmez, adamı obez eder… Bu yüzden 1 ayda 6 kilo alıp Türkiyeye geldiğimi bilirim ben:)

 4. Oburcan

  Bu kadar peynir gecmisi plam birinin yaninda esas bana laf dusmez. Sustum. Sen yaz yazini, ben okuyYim. En iyisi budur 🙂

  • Epicurious

   Benim bildiğim ayrı senin bildiğin ayrı derim ben… Üstelik öyle bir yazıyı aceleye getirmek istemem. Ön hazırlığı iyi yapmak, hiç bir şeyi atlamamak gerek 🙂

 5. Oburcan

  Bu aksam daha fazla peynir gormek istemiyorum, iyi ihtimal ruyamda peynir banyosu yaptigimi gorurum. Kotu ihtimal peynir zehirlenmesi 🙂

 6. Oburcan

  Sikayet edemem 🙂
  Peynir candir!!
  Aslinda Gruyer’in kasabasi var, Le Gruyere. Zaman olsa da gidilse.. Dusunsene!!! Beni buraya gomun diye bagirasi gelir insanin!!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s