Nil’in Kelebekleri

Evde okunmayı bekleyen onlarca kitap bekleye dursun ben yeni kitaplar alıp kütüphaneme dizmekten bir türlü vazgeçemiyorum. Bu hafta sonu iki yeni kitap daha alıp bundan sonra daha sık okuyacağıma dair kendime bir söz daha verdim. Okumasam da almayı seviyorum. Bakmayı, içini açıp koklamayı, kütüphanemde konulara ve yazarlara göre ayırarak dizmeyi seviyorum. Her yeni kitap için renkli bir kalem alıyorum her birini başka renklerde çiziyorum. Çizerken de eskiden olduğu gibi korkmuyorum. Hatta bazen üstlerine kahve damlaları bırakıyorum. Bazen elime aldığım bir kitabın içinden kurutulmuş bir çiçek çıkınca mutlu oluyorum. Hemen o çiçeği nereden kopardığımı ya da bana kimin verdiğini hatırlıyorum.

İşte Nil’in kelebekleri elimde mor bir kalemle bol bol çizerek ve sayfalarını kıvırarak okuduğum bir kitap oldu. Kitabın adı güzel, yazarı güzel. Esasen Nil’in gazetedeki köşesini okuyan biri de değilim ama işte bahar yağmurlarının geçip de yazın bir türlü gelemediği bu zamanlarda tam da içinde bulunduğum ruh halini tamamlayan bir kitap oldu.

Kitaptan pek çok alıntı yapabilirim aslında. Altını çizdiklerimi buraya taşısam zaten olur size yeni bir roman. Lakin bu defa istediğim o değil. Ben yazmayayım ki altını çizdiğim yerleri, eğer siz bu yazıyı okuyorsanız siz kendiniz bulun kendi altı çizgililerinizi kalın puntolarınızı.

İşin özü hayat. İşin özü insan. Bazen kadın, bazen erkek, bazen çocuk, bazen bebek.

İşin sırrı özgürlük. Bazen önyargılardan, bazen kin duygusundan, bazen kötülükten, bazen doğru ve yanlışlardan özgürlük.

İşin çözümü sen. Bazen anne olan , bazen iş adamı, bazen öğretmen, bazen doktor, bazen hepsi birden olabilen sen.

Güzel de bir  web sitesi var kitabın. İçinde rengarenk ağaçlar var. O ağaçlar yorum yapıldıkça serpiliyor, boy atıyor.  Güzel düşünce, okuyucuyla yazarı bütünleştiren bir fikir.

Eline sağlık Nil. Ne güzel etmişsin. Tek bir sefer okuyup kenara kaldırılmaktan ziyade ara ara açılıp bakılacak bir kitap olmuş. Doktorlarca ilaç niyetine bu kitaptan reçeteye yazılabilir. “Günde 1 adet multi-vitamin yerine 2 adet Nil makalesi okunabilir”. Tavsiye edilir, ruh dinginliği verir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s