Imelda May-Mayhem

Gelen sonbahara hiç de aldırmadan hareketli şarkılar dinlemeye devam ediyoruz. Bugün Imelda May günü. Kendisi benim çok sevdiğim İrlandalılardan biri. Imelda Mary Higham adıyla 1974 yılında Dublin’de doğmuş. Çok küçük yaşlardan itibaren müzikle ilgilenmiş. Şimdiye kadar çıkardığı 3 albümü var. İlk albümü No Turning Back’i 2005’te çıkarmış. Bu albüm çok ses getirmemiş. İkinci Albümü Love Tattoo 2008’de piyasaya sürülmüş ve İrlanda’da listelerde 1 numaraya kadar yükselmiş.Üçüncü albümü Mayhem ise İrlanda’da 1 İngiltere’de 7 numaraya yerleşmiş.

Imelda’nın harika bir sesi var. Öyle ki sanki Elvis Presley’in kadın versiyonu diyesim geliyor bazen dinlerken… Aslında bu benzetme çok da sebepsiz değil. Zira yaptığı müzik rock, blues ve country müziğinin birleşimi. 1950’lerde blues ve country müzikten esinlenilerek ortaya çıkan erken rock’n roll dönemine rockabilly deniyormuş. Rockabilly rock ve hillbilly (country) isimlerinden türetilmiş. Kral Elvis de bunun ilk örneklerini veren sanatçılardan biri olmuş.

Şimdilerdeyse bizim Imelda 1950’lerden kalma bu güzel tarzın nefis örneklerini veriyor bizlere.  Tarzı ve kıyafetleri de 1950’leri aratmayacak şekilde tasarlanmış. Yüksek bel etekler, bedene oturan kıvrımları ortaya çıkaran elbiseler…  Biraz daha dedikodu isterseniz gitaristi Darrel Higham ile evli olduğunu ve vejetaryen olduğunu da söyleyebilirim.

Şimdi sizleri son albümüne adını veren Mayhem ile başbaşa bırakıyorum ancak albümü edinip dinlemenizi de mutlaka tavsiye ediyorum. Tainted Love coverı cidden çok hoş 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s