Antakya- Sveyka Restaurant

Antakya’ya yolumuz düştü. Kısa süreli bir ziyaret olacaktı, biraz da hazırlıksız yakalanmıştık. Çok araştırma da yapamadık. Yiyeceğimiz bir akşam yemeği idi öğle yemeğine vakit zaten yoktu. Bundan 10 yıl kadar önce yeme içme turizmi niyetiyle Antakya’ya gittiğimizde her akşam Harbiye’de yemek yemiştik. O zamandan bu yana Harbiye’de yediğimiz kaz başı ve humusun tadı damağımdan gitmedi. Aynı beklentiyle akşam saat 9 civarı Sveyka’ya geldik. Restora edilmiş tarihi bir konak. Girişi gerçekten etkileyici.

İçeride çok müsteri yok. Ancak bir iki masa dolu. Hafta içi olmasından kaynaklı olabilir. Garsonların ilgi alakası çoktu. Açlığında verdiği istekle bol meze söyledik. sveyka

sveyka

sveyka

sveykaBuzdolabı epeyce iyi soğutuyor olmalı ki mezeler buz kesmişti. Biraz ılık olsalar  zevkle atıştıracağız ancak her biri o kadar soğuk ki yediğimizi değerlendirebilecek kadar tadını alamıyoruz. Sonrasında ana yemek olarak kaz başı ve vişneli kebap geliyor.

DSC_0010 4-002

DSC_0013 4-002

DSC_0015 3-001Kaz başı fena değil ancak ben vişneli kebabı yiyemedim.  Hafızamdaki Antakya mutfağının gerisinde lezzetler bunlar. Yemek bittikten sonra kalkıyoruz. Nehire kadar yürüyüp, Asi kıyısındaki künefecilerden rastgele birine oturuyoruz.

DSC_0016 3-001Tek kelimeyle enfes. Bayıldım. Zaten uzun zamandır künefe yememiştim, kendimden geçiyorum. Yemeğin hayal kırıklığını unutuyorum.

Ertesi gün bir şeyler içmek için Özsüt’te otururken garsonlar bize Özsüt binasının eski Hatay Cumhuriyeti meclisi olduğunu söylüyorlar. Şaşırıyor ve üzülüyoruz.  Meclis binasını Özsüt yapmak yerine müze yapsalar daha iyi olmaz mıydı diyoruz?  Bu arada süvari adındaki çay bardağında Türk kahvesi geliyor masaya. Burada kahveyi fincan dışında bir de böyle çay bardaklarında içiyorlarmış.

DSC_0019 3-001Çay-kahve faslından sonra  bir sonraki sefere dersimize çalışıp geleceğiz diyor ve havalimanının yolunu tutuyoruz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s