Ayvalık, Altınova’da Bayram

Geçen yıl da olduğu gibi bu yıl yine Ayvalıkta’yız annemlerle. Bizim yazlığın olduğu Altınova sahil siteleri babamın tabiri ile emekli, bebekli ve göbeklilerin yaz tatillerinde buluştukları bir yer.

Burada yılın 4-5 ayını geçiren ailerlerin en kısası 20 yıllık komşulukları var. Daha önceki bayram yazısında da bahsetmiştim, bayramlarda her biri kutu gibi birbirinin yanı sıra dizilmiş olan evlerin her birini ardı ardına gezen site ahalisi karşılaşmaları da sayarsanız gün boyu bayramlaşıyor.

Kahveler yapılıyor, tatlılar ikram ediliyor. Bu sene ben herkesle birer kez bayramlaştıktan sonra 3, 4, 5. turları annemlere bırakarak eve geri döndüm.

Her ne kadar daha önce Ayvalık’tan Cunda’dan ve hatta Dikili’den bir parça bahsetmiş olsam da buralardan çok bahsetmediğimi farkettim. Daha genç yaşlardayken hiç de hoşlanmadığım, Bodrum, Kaş, Çeşme varken burun kıvırdığım ama her yaz eli mahkum geldiğim bu sahil beldesine şimdi hiç de mecbur olmasam da yılda bir kaç gün geliyorum. Hem buradaki zamanın yavaşlığı ruhumu dinlendiriyor hem de sanırım çocukluğumdan hatırladığım Bayram kutlamaları bir tek burada oluyor.

Geldiğimden bu yana tazecik ve minicik bamyalardan tutun, bahçedeki ağaçların meyvesinden yapılmış kayısı reçeline, yine ağaçtan toplanan elmalarla yapılan bayram tatlısına kadar herşeyin tadına baktık. Kahvaltıların Ankara ve İstanbul’dakilerden çok farkı yok ancak domateslerin, biberlerin lezzeti burada daha farklı.

Altınova- Bahçedeki elma ağacı

Tavuklu Bamya Adı üzerinde dümdüz bir ova Altınova. Sahilden arkalara doğru ardı ardına dizilmiş pek çok site var. Sahili derseniz pek bir acayip çünkü denizden kopmaya yüz tutmuş bir kum adası ve ana kara arasında kalan bir minik liman var burada sadece balıkçı kayıklarının park edebildiği. Anlatması biraz zor olduğu için bakın isterseniz Google Maps’den nasıl görünüyor. Solda gördüğünüz kaşa benzer uzantı bizim kumsalımız. Kumsala ulaşmak için  incecik bir çizgi gibi görünen köprüyü geçiyoruz her gün.

Altınova Sahil Siteleri Google maps görüntüsüİncecik kumlar ve buz gibi bir deniz sizi bekliyor köprüyü geçtikten sonra. Rüzgarı ünlüdür buraların, fırtınalı günlerde rüzgarın kaldırdığı kumlar sırtınıza kamçı gibi çarpıverir.  Ama hava iyiyse tadına doyamazsınız.

Altınova Kumada

Altınova Kumada

Altınova KumadaSahildeki derme çatma kafeteryadan sıcak, soğuk her türlü içeceklerinizi sipariş edip, mideniz kazındığında Ayvalık Tostunu midenize indirebilirsiniz. Burada kokteyller yok, dinlendirici müzikler yok, bol bol dalga sesi var.  Denize bakarken hayallere dalmak, tatilde olmanıza rağmen iş düşünmek, tatilden sonrasına ilişkin kararlar almak,  daha huzurlu bir hayat dilemek, kitap okumak, sahilde koşturan köpekleri izlemek serbest.  Dönüş yolunda aradaki minik körfezde bağlı duran kayıklara selam çakmak serbest.

Altınova SahilDöndüğünüzde bir duş alıp elinizde kitap bahçede oturmak, rüzgar estikçe hafif hafif mayışmak serbest.  Kedi yavrularıyla oynaşmak, komşu teyzenin yaptığı kahveyi yudumlayıp onun nasihatlerini dinlemek serbest 🙂

Yavru Kedi

türk kahvesi

Altınova Sahil SiteleriMidilli’ye yaptığım 2 günlük ziyareti saymazsak  tatil böyle başladı. Devamı gelecek…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s