40 Yaş Projesi 1: Aksiyon Planı

Yeni yıl yaklaşırken gazetelerin, televizyonların, internet üzerinden yayın yapan medya kanallarının baş gündem maddesi olan “Yeni Yıl Kararları” çoktan unutuldu bile.  Bu yıl gözüme çarpan haberler arasında en popüler yeni yıl kararları da vardı. Sizin de tahmin edebileceğiniz üzere büyük bir çoğunluğumuz yeni yıda kilo vermek, sigarayı bırakmak, ailemizle daha fazla zaman geçirmek, kimi zaman iş değiştirmek, daha çok para kazanmak ya da para biriktirmek istiyoruz. Her yıl aynı dilekleri dilemekten de vazgeçmiyoruz.

NewYearsResolutionsAncak Ocak ayının normal ritmine kendimizi kaptırdığımız anda tüm bu dilekler ve iyi niyetler uçup gidiveriyor. Alışkanlıklarımız yakamızı bırakmıyor ve bilinçaltımız bizi yine kendi konfor alanımıza ve yaparken zorlanmadığımız, alıştığımız, alıştıkça sevdiğimiz ve sevdikçe daha da alıştığımız eski yaşam biçimine doğru itiyor.

comfort zonesİşte bence bu yüzden bir plan yapmalı ve bu plana göre nasıl bir gelişme sağladığımızı kaydetmeliyiz. Hatta belki kendimize planımızda neler olduğunu hatırlatacak mekanizmalar kurmalıyız. Ben telefonumun alarmını özellikle yemek saatlerini, spor zamanlarını ve okuma saatlerini bana hatırlatması için kullanmak istiyorum. En azından bu yeni düzene alışana kadar!  Bu yöntem çok gestapo usulü görünebilir ama denemekten ne çıkar ki? Yoksa ben de hayatımı yat borusu ile yatılan kalk borusu ile kalkılan bir hale çevirmek istemiyorum.

new year resolutions40 Yaş projesini ilan ettiğim 1 Ocak günün ardından oturup bu yıl odaklanmak istediğim 3 konu ile ilgili olarak kısa birer aksiyon listesi hazırladım. Bu ilk aksiyon listesi 31 Mart tarihine kadar geçerli olacak ve buradan en azından aylık ama tercihen haftalık güncellemeler yayınlayacağım. Liste çok uzun bir liste değil ama en azından belli bir rutini hayatıma taşımayı amaçlıyor.

Aksiyonları planlarken hayatımı bir zorunluluklar çemberine dönüştürmek değil hedefim. Bunların bir kısmı zaten yaptığım ve yapmaktan çok zevk aldığım şeyler, diğer kısmı ise bazı konularda daha dikkatli olmamı sağlayacak önlemler.  Özetle derdim hayatımı cehenneme çevirmek değil, sadece kaybettiğim disiplin ve sürdürülebilirliği yeniden yakalamamı sağlayacak ilkeler. İşte ilk 3 aylık hedeflerim:

1- Ruhuma iyi gelenler

 • Mart sonuna kadar her ay  iki kitap okunacak.
 • Ayda iki tiyatro veya bale veya opera veya konsere gidilecek.
 • Her hafta bir iyi film izlenecek
 • Mart sonuna kadar bir seyahat planlanacak.
 • Haftasonlarına iş bırakılmayacak.
 • Haftada minimum bir blog yazısı yazılacak.

2-Sağlığıma iyi gelenler

 • Mart sonuna kadar haftada iki gün yürüyüş yapılacak.
 • Mutfak alışverişlerinde zararlı reyonlardan uzak durulacak.
 • Alkol tüketilecekse eğer iki kadeh şarap sınırı aşılmayacak.
 • Televizyonda yemek kanalları izlemekten kaçınılacak.
 • Uyku düzeni yeniden oluşturulmaya çalışılacak gece 12’den sonra yatmaktan kaçınılacak.

3-Cüzdanıma iyi gelenler

 • Sabahları işe giderken taksiye binme huyundan vazgeçilecek.
 • Mart sonuna kadar alışveriş yasağı uygulanacak.
 • Her ay bütçenin sabit bir kısmı bir kenara ayırılacak ve o meblağ yok sayılarak harcamalar buna göre düzenlenecek.
 • Mart sonuna kadar eve dışarıdan yemek söylenmeyecek.

New Life

Biliyorum ki bazı konularda ilerleme sağlamam hiç de kolay olmayacak. Mesela gece 12’den önce yatmak benim için bir devrim niteliğinde. Bununla bağlantılı olarak gece geç yattığım için sabah yarım saat daha fazla uyumak için geç kalkıp taksiye binme huyundan vazgeçmek de zor olacak.  Birinci haftanın sonunda bu listenin ne kadarına uyabildiğimi görebilmek için gerçekten sabırsızlanıyorum. Beni izlemeye devam edin.

3 comments

Add Yours
 1. Epicurious

  Sevgili Arzu,
  Cüzdan maddelerini beğenmene çok sevindim. Onları ben de çok sevdim umarım istikrarlı şekilde uygulayabilirim. Yılbaşından bu yana taksiye binmedim, eve yemek de söylemedim 🙂

  Sevgili Ekmekçikız,
  Motivasyon için çok teşekkürler. Umarım yüzümü size kara çıkarmam, Sevgiler 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s