Brüksel Gezi Notları 8: Brükselin Çizgi Roman Kahramanları

Brüksel yazılarının sonu gelmiyor, çünkü yazıyorum yazıyorum ancak bitmiyor. Gezdiğim Magritte ve Müzik enstrümanları müzesinin ardından bu defa bir başka rengarenk, sevimli mi sevimli müzeye götürmek istiyorum sizi. Belçika diyince herkesin aklına gelen anahtar kelimelere bir tanesini daha eklemek istiyorum böylece: Çizgi Roman.

Evet yanlış okumadınız bugünkü yazımızın konusu Brüksel’deki Çizgi Roman Müzesi. Brüksel’de neden bir çizgi roman müzesi açılır diye sorarsanız sebebi basit. Bildiğiniz pek çok çizgi roman kahramanı Belçikalı. Bunların Belçikalı olduğu en çok bilineni TenTen ancak mesela bir de Red Kit var. Western bir çizgi roman olan Red Kit aslında zihinlerde hep Amerikan algısı bırakmıyor mu sizce?  Ya Şirinler????

Centre Belge de la Bande Dessinée  Art Nouveau akımının en önemli temsilcilerinden  Ünlü Belçikalı mimar Victor Horta tarafından yapılmış bir binada meraklılarını karşılıyor. Victor Horta bana sorarsanız İspanya’daki Gaudi’nin Belçika’daki karşılığı. Sebebi mimari tarzlarının benzerliği değil ancak sahip oldukları ün.

Aşağıda müzeye inen merdivelerin tepesindeki çizgi roman karakterini görüyoruz.

Bina daha ilk girişte içerideki aydınlığı ve ferahlığı ile çok çarpıcı. Giriş kapısının hemen sağında bir de restoran var. Yukarı çıkan merdivenler, merdivenlerin demir parmaklıkları, yukarıdaki cam tavan detayları göze ilk çarpan güzellikler.

Yukarı kata çıktığınızda giriş kapısının görüntüsü de bir ayrı güzel…

Bu da Müzenin yukarı kattan görüntüsü… Nefis değil mi? Mimarlık öğrencileri banklara oturmuş çizim yapıyorlar…

Gelelim çizgi roman kahramanlarına…

TenTen ya da orijinal ismi ile TenTen’in yaratıcısı Hergé ismi ile bilinen Georges Remi 1907 yılında Brüksel’de doğmuş.  22 yaşındayken yani 1929 yılında TinTin ve Milou (TenTen’in köpeği) karakterlerini yaratmış.  Hergé’nin 1934 yılında Brüksel Güzel sanatlar Akademisinde öğrenci olan  Tchang Tchong-Jen ile tanışması TenTen karakterinin oturmasında ve hikayelerin daha senaryo temelli olmasında etkili olmuş.

TenTen 16-18 yaşlarında bir karakter. Bugün yaratıldığı günden bu yana 82 yıl geçmiş olmasına karşın yüzünde tek bir kırışıklık yok. Bir kahraman, tuttuğu herşeyi koparan. Aynı zamanda gazeteci. Üstelik her kılığa girebiliyor.

Milou TenTen’in köpeği. Bakmayın şapşal görüntüsüne, günü kurtaran bir kahraman Milou…

Bu her türlü mimiği ile Kaptan Haddock..

Müze mağazasındaki TenTen bibloları rengarenk…

Ve Morris olarak bilinen Maurice de Bevere tarafından 1946 yılında  yaratılan Red Kit-Lucky Luke… Sigaraya karşı verilen savaş çerçevesinde Red Kit’in ağzındaki sigara düşmüş ancak yeri boş kalmış!

Bu sahneyi çizgi filmlerden hatırlıyor olmalısınız 🙂

 Müzeden görüntülerle devam ediyoruz…

ve son olarak Müze Mağazası…

Brüksel’deki Çizgi Roman Müzesi en zevkli duraklarınızdan biri olmaya aday. Bence gidin müzeyi gezin, aşağıdaki kafeteryaya ve müze mağazasına da uğramayı ihmal etmeyin 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s