New York Gezi Notları 2: Müzeler- The MET, MOMA ve Guggenheim

New York’taki ikinci günümüzü müzelere ayırdık. Yağmurlu bir gündü ve iç mekanlarda vakit geçirmek mantıklı geldi bize.  Bir önceki gün yürüyerek geldiğimiz Yukarı Doğu Yakasına bu defa metro ile gittik. Planımız kuzeyden başlayarak ilk Guggenheim‘ı gezmek ardından Metropolitan Museum of Art ve MOMA‘yı dolaşmak vardı.  Tabi biz neden bahsettiğimizi bilmediğimiz için bu üç müzeyi birden aynı güne sığdırmaya çalıştık! Bana kalırsa Metropolitan’a en az bir tam gün ayırmak gerek. Moma için yarım gün yeterli olacaktır. Guggenheim ise restorasyonda olduğu ve sergilerin değişim döneminde olduğu çok tat vermedi!

İşte karşınızda Guggenheim Museum… Amerikalıların ünlü mimarı Frank Lloyd Wright’in yaptığı bina bana kalırsa içeridenki sanat eserlerinden daha ilginçti. Özellikle de yapım yılı 1959 olunca insan daha klasik bir bina beklerken karşısına çıkan bu “Kanyon”vari yapı insanı daha da şaşırtıyor.

Guggenheim Mseum NYC

Guggenheim’daki inşaat hali bizi çok da fazla oyalanmadan doğrudan kendimizi Metropolitan’a attık… Daha bahçesinden içeri girerken aman tanrım dedirten müze bence Amerkalıların gerçekten de gurur duyabilecekleri nefis bir kültür merkezi. National Geographic’in New York Rehberi müzeyi şöyle tanımlamış: “Metropolitan Museum of Art’ta antik Mezopotamya, 19. yüzyıl Paris’i ve 1960’lı yılların New York’u birbirinden sadece birkaç dakika uzaklıktadır. 1870 yılında, açılan Met, dünyanın en iyi ansiklopedik müzesidir. Dört blok boyunca uzanan müze, altı kıtadan toplanan ve dünya tarihinin 800 yılını temsil eden ürünleri sergiler.” Nasıl sizce de çok etkileyici değil mi?

Metropolitan Museum of Art NYC

The MET- New York

The MET- New York

The MET- New York

The MET- New York

The MET- New York

The MET- New York

Ben Metropolitan’a bu defa doyamadım. Diyorum ki yine gitmeliyim. Daha geniş zaman ayırarak sindire sindire gezmeliyim bu nefis müzeyi. Siz de eğer müze sever biriyseniz, derim ki Metropolitanı gezmeye ayırdığınız güne başka program koymayın. Gerçekte çok etkilyici bir yer burası.

Biz bırakın bir günü Metropolitan’a ayırmayı burada yaklaşık 2-3 saat kaldıktan sonra hızlıca birşeyler atıştırıp, kendimizi MOMA’ya attık! Arkamızdan atlılar koşturmuyordu ama New York’ta yapacak o kadar çok şey var ki, eğer  burada sadece 1 haftanız varsa heryere tadımlık, koşturarak vakit ayırabiliyorsunuz.  Tabi bu arada bir daha geldiğinizde şehrin nerelerinde daha çok vakit geçirmek istediğinizi de kafanıza tek tek not alıyorsunuz.

Metropolitan’da tarihin derinliklerinde gezindikten sonra MOMA bizi yeniden bu zamana getiriverdi. Bu zaman getirdi dediysem de MOMA’nın 1929 yılında açıldığını ve modern sanat müzelerinin doğuşuna da önayak olduğunu söylemek lazım. Girdikten sonra içeride sizi Frida karşılayıveriyor.

MOMA- New YorkKöşeyi dönünce karşınıca Picasso çıkıveriyor…

MOMA- New York

MOMA- New York

MOMA- New YorkVe tabi Andy Warhol…

MOMA- New York

MOMA New YorkDostum bu müze bir harika, içeride sergileri gezip bitirdikten sonra nefis bir mağaza da sizi bekliyor üstelik. Mağazayı gezip kasa kuyruğuna girip dışarı kendinizi atmanız bie 1-1,5 saatten aşağı sürmeyebilir. Biz göremedik ama içeriden farklı restoranlar da varmış üstelik. Sanırım New York’ta yaşasam, 2-3 ayda bir uğrardım ben buraya.  Gerçekten nefis. Dışarıda yağan yağmuru da görünce mağazadan gökkuşağı renklerinde birer şemsiye kapıp kendimizi dışarı atıyoruz.  Ne gündü ama. Ayaklarımıza yine karasular indi. O kadar yorgunuz ki, bir marketten yiyecek birşeyler alıp doğru evin yolunu tutuyoruz. Duş ve ayaklarımızı uzatacak birer sandalye lazım bize… Çünkü ertesi gün yine çokkk yoğun geçecek 🙂

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s