Güney İspanya Gezi Notları 1: Giriş

Kasım ayıydı. İş için Ankara’da olduğum bir akşam, annemlerde oturmuş, internet başında gezinirken THY’den gelen bir email çarptı gözüme. Bir dizi promosyonun sıralandığı emailde, İspanya-Malaga için gidiş dönüş  bilet fiyatı gerçekten de çok avantajlı bir rakama inmişti. O sıralarda bir sürü yeni yer görme isteği ile yeni yıl için  tatil planları kafamda dönerken, gördüğüm bu cazip THY teklifi karşısında bundan 10 yıl önce yaptığım İspanya seyahati geldi aklıma. Zaman yetersizliği yüzünden sadece Barcelona ve Madrid ile yetinmek zorunda kalmış çok istediğim halde Granada’ya gidememiştik. Elhamra Sarayı benim için uzaktan hayallerimi süsleyen büyülü bir yerdi. İşte bu yüzden 350 TL’lik bilet fiyatını görünce o sırada Adam ve bir arkadaşımızla beraber Malaga’ya gidip sonra oradan başlayacak bir Endülüs gezisine çıkmaya karar verdik. 350 TL’ye çoğu zaman Ankara- İstanbul arasını tek yön zor uçtuğumuzu düşününce, aynı fiyata İspanya’ya kadar gidip dönmek gerçekten şaka gibi idi. Gerçi, geçen sene de yakaladığımız bir promosyon sayesinde Tiflis’e 250 TL’ye gidip gelmiştik. Yani aslında seyahat etmek için gerçekten de para lazım ancak fırsat kovalayarak çok daha azına mal etmek de mümkün.

Milletçe son yıllarda daha çok gezmeye başlamamız bence nefis bir şey. Havayolu şirketlerinin promosyon yapmaları,  yurtdışı turların ve  iş için gelip gidenlerin  sayısının artması bizim gibi kafile şeklinde gezmeyi seven, yurtdışına çıktığında sabah kahvaltıda demli çay, peynir ekmek yemek bulamayınca vızıldayan bir millet için nefis bir şey.  Seyahat edenlerin sayısı ne kadar artarsa, ilk baştaki vızıldamalar daha sonra yeni şeyler öğrenmenin zevkine dönüşecek diye umuyorum ben.

Neyse, biletleri cebimize koyduktan sonra ilk yaptığım işlerden biri klasik şekilde Amazon’dan kitap siparişi vermek oldu. Evde eski İspanya seyahatinden kalan kitabım maalesef çok genel olduğu ve detaylara az yer verdiği için kesmedi beni. Lonely Planet’in Andalucia kitabının yanında, Michael Jacobs’ın aynı isimli kitabını sipariş ettim.  Aklınızda olsun Murat Belge’nin Başka Kentler, Başka Denizler gezi kitapları serisinin birinci ve ikinci ciltlerinde de İspanya ile ilgili epeyce detay var. Zevkli bir okuma isterseniz buralara da bakabilirsiniz. Bunun dışında özellikle otel rezervasyonu ve  restoranlar konusunda Oburcan’ın Malaga Yazılarına, İmgeleme‘nin  Endülüs gezi notlarına ve ilginç detaylar için Çukurcuma Times‘ın Granada notlarına göz attım. Buradan hepsine teşekkürü bir borç bilirim.

Toplam 7 gece 8 gün geçirdiğimiz Güney İspanya turu 4 şehri kapsadı. Mart’ın 15’inde Malaga Havalimanına inip hemen ardından Granada’ya yola koyulduk. Granada’da 2 gece kalıp, Cordoba’ya geçerek burada da bir gece konakladıktan sonra, Sevilla’ya gittik. Sevilla’da iki gecenin ardından son durağımız olan Malaga’da da 2 gece geçirdikten sonra İstanbul’a döndük. Tüm bu şehirler arası yolculukları otobüs ile yaptık. Tüm otellerimizi Booking.com’dan ayarladık. Her günü ayrı keyifle geçen nefis bir seyahatti. İspanya’ya bir kez daha aşık olmama sebep oldu. Öyle ki ev alıp buralara yerleşelim fikri kafamıza epeyce yer etti. Biz Güney İspanya’yı gerçekten çok sevdik.

Mapaespaña4

Bu böyle bir gririş yazısı oldu, bir sonraki yazıda Granada ile gezmeye başlayacağız. Bakalım bizim gözlerimiz neler görmüş, damağımızda hangi tatlar, kulağımızda hangi sesler kalmış.

1 comment

Add Yours
  1. İmge Tan

    Ay yay yayyy!! En keyif aldığım rotalardan biriydi burası. Çok benzer bir rota çizmişiz.. Biz Cordoba’da kalmamıştık, günübirlik gezebilmiştik farklı olarak. Sevilla’da bir gün fazla, Malaga’da bir gün az kalmıştık ayrıca. Bayıldınız değil mi? Bizim de tadı damağımızda kalan gezilerdendi..Ev falan alacak olursanız haber verin, komşu olalım..;) Keyifle takip edeceğim yazılarını..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s