Efrasiyab’ın Hikayeleri-İhsan Oktay Anar-

Uzun zamandır kitap okumamaktan kaynaklanan vicdan azabımı bastırmak üzere bu sefer gerçekten kendimi okumaya verdim. Evde çalışma odasının kütüpanesinde bana okunmak için habire göz kırpan dizi dizi kitaplara artık kulak vermem gerektiğini buraya da defalarca yazmıştım aslında. Kitaptan çok blog okumayı tercih etmem daha az okuyan bir insan evladı olmamın en büyük sebeplerinden biri haline gelmişti. Bu uzun girizgahtan sonra üzerimdeki okuma uyuşukluğu attığımı umarak son okuduğum kitabı büyük bir mutlulukla sunuyorum:

Efrasiyab’ın Hikayeleri- İhsan Oktay Anar
Efrasiyab’ın Hikayeleri benim okuduğum ilk İhsan Oktay Anar kitabı. Korku, din, aşk ve cennet kitabın ana temaları ve bu ana temalar altında tam sekiz hikaye anlatılıyor. Hikayeleri bir Ölüm anlatıyor, bir de ölümden korkmayan Cezzar Dede. Cezzar Dede ile Ölüm kitap boyunca vadesi yetmiş, dokuz canından sekizi gitmiş, biri kalmış Uzun İhsan’ı arıyorlar.

Cezzar Baba alabildiğine sevecen, hayatta doyuma ulaşmış bir ermiş adeta. Ölüm ise mühürlenmiş, yüzünde gülümsemesi olmayan, ifadesiz, duygusuz ve görevini yapan bir vergi memuru edasında. Vadesi yetenin borcunu tahsil ediyor. Ölümün Uzun İhsan’ı bir türlü yakalayamadığını gören Cezzar Baba da kitapta Ölümün alacaklarını tahsil etmekte zorlandığını ifade ediyor zaten. 

Kitabın bütün karakterleri romanın bir köşesinde kesişiyorlar. O yüzden bu detayları atlamamak için ele alınınca bitirilmesi gereken bir kitap. Hikayelerde tarihte yer edinmiş pek çok karaktere atıf yapılmış. Güneşli Günlerdeki Kont, Kont Drakula’ya; Bidaz’ın Lanetindeki Kral Bidaz, bizim bildiğimiz Midas’a;   Bir Hac Ziyaretindeki Vudistler ve  Vuda, Budizme; Şarap ve Ekmek’teki Bestenur, Kırmızı Başlıklı Kıza; Gülerk Kent ise Superman Clark Kent’e gönderme yapıyor. Arada benim bilmediğim ve anlamadığım başka göndermeler olması da kuvvetle muhtemel tabi.

Hi,kayeler arasında Dünya tarihini okurken sıkıldığımı da itiraf etmem lazım. Zira İhsan Oktay Anar’da bu hikayenin bitiminde Cezzar Dede’yi “Bu gerçekten ibretlerle dolu bir hikaye, Ne var ki çok uzun. Bu yüzden çoluk çocuğa anlatılır cinsten değil. Ayrıca takip edilmesi biraz zor gibi. Dinleyenin anlamasından çok, anlatmanın zevki için anlatılmış gibi görünüyor” diye konuşturarak bana katıldığını ifade ediyor.  Kitabın kurgusu çok hoş, içindeki tasvirler çok doyurucu ve bence İhsan Oktay Anar’ın tarzını anlamam açısından da mantıklı bir başlangıç kitabı olmuş.

Bakalım sırada hangi kitap var?

5 comments

Add Yours
 1. oburcan

  Hayatımda okuduğum en güzel roman olan Puslu Kıtalar Atlası’nda Rendekar’ın Rene Descartes olduğunu anladığımda inanamamıştım. Roman , Descartes’ın “düşünüyorum öyleyse varım” sözü üzerine kurgulanmış. Anar bu tür kelime oyunlarını seviyor.

 2. curiousglobalcat

  Puslu Kıtalar Atlası kütüpanemde okunmayı bekleyen kitaplardan biri. Elimdeki yarım kitapları bitirince ona başlayacağım ben de. Film seyredip, blog okumaktan kitap okumaya az vakit kalıyor malesef 🙂

 3. curiousglobalcat

  Yeni bir blog takip etmeye başladım ismi Hayal Kahvem http://hayalkahvem.blogspot.com/

  İhsan Oktay Anar’la ilgili çok güzel 2 yazı var.

  Geçen sene İhsan Oktay Anar sempozyumu düzenlenmiş santralistanbulda. Hande Şekerci adındaki heykeltraş da bu sempozyum sırasında İhsan Oktay Anar’ın kitaplarındaki kahramanların canlandırmasını yapmış. http://handesekerciler.com

  Çok güzel yazar, çok güzel sergi, çok güzel fikir.

 4. mustafa

  ihsan oktay anar:efrasıyabın hıkayelesını bugun bıtırdım çok guzel ve akıcı bır kıtab tek bı bölum harıç hepsı anlasılır . 🙂 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s