Sanata selam tiyatroya devam: Genç Osman

Dün yine tiyatro günüydü. Bu defa Ankara Devlet Tiyatrosunun Genç Osman oyununu izledik. Oyun gerçekten çok başarılıydı. Aslında ben operayı tiyatrodan daha çok severim. Hatta tiyatroda iyi oyunu yakalayamayınca çok sıkılırım. Ama bu defa Genç Osmanı izlediğime cidden çok mutlu oldum. Yani tiyatrolu pazarlara devam edeceğiz gibi görünüyor.  Oyun sonunda reform yapmak isteyen, genç ve deneyimsiz, iyi niyetli ama politik olmayı bilmeyen padişah çok alkış aldı. Baş kaldıran yeniçeri başı ve sipahi başlarının müzik eşliğinde dans sahnesi de gerçekten güzeldi ama biraz daha kısa kesilebilirdi.  Oyundan çıkarılabilecek pek çok ders vardı:

1-Reform yapacaksan, köklü değişikliklere gideceksen, sabırlı ve akılcı ol.

2-İstediğin amaca ulaşana kadar ayıya dayı de.

3-Güç kimin elinde ise onun borusu öter.

4-Çıkarına dokunduğun kesimler seni yolundan  ederler, o yüzden herkesin çıkarına aynı anda dokunma.

5-Erkeklerin sadakati konusunda çok emin olma, herkesin bir Nevhayali olabilir.

6- Özet: Genç Osman iyi bir adammış. Hayatta kalsa azıcık sabırlı olsa Osmanlıda çok şeyi değiştirebilirmiş, hatta öyle ki onun yapacağı reformlar bugüne bile etki edebilirmiş. Ama tarih o öyle olsaydı bu böyle olurdularla anlatılabilecek bir şey değil.

Oyunda dekor değil ama kostümler çok yerinde idi. Ancak bugün 4. Murat operasına baktığımda acaba iki oyunda da aynı kostümleri mi kullanıyorlar diye düşünmeden edemedim. En azından kaftanlar vs.

İzleyiciler arasında malesef konuşanlar ve telefonu ile oynayanlar da vardı. Bu belki de salondan bilet bulamayıp balkonda oturduğumuz için başımıza gelmiştir. Ama sonuçta balkon da olsa salon da olsa konuşmamak gerekmez mi? Cık cık cık!!!!

Bir sonraki oyuna henüz bilet almadım. Çünkü bizim için hafta içi tiyatro sinemaya gitmek çok zor oluyor ama. Biletlerde temsillerden 14 gün önce satışa çıkıyor. Şimdi bekliyorum. Listemde Harem ve Fosforlu Cevriye var. Bakalım bilet almayı becerebilecek miyim?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s